
Premierul desemnat Ilie Bolojan a vorbit sâmbătă, pe scena Congresului USR, despre cum perioada următoare va fi extrem de grea pentru România și despre faptul că Guvernul său va fi unul de “sacrificiu”.
Bolojan și-a început discursul despre situația României prin a spune că sloganul USR – “Pregătiți să construim” – , e finalul, pentru că ar fi trebuit să fie “Pregătiți să demolăm privilegii, sinecuri, să tăiem cheltuieli inutile, ineficiența, pregătiți să suferim alături de români, pentru că nu va fi o perioadă ușoară și pregătiți să construim, că nu se poate fără construcție”.
Bolojan a adăugat că “vremea vorbelor a trecut, iar în fața noastră stă vremea faptelor”.
“Cei care știu situația noastră bugetară, foarte probabil știu că acest Guvern va fi unul de sacrificiu. Nu asta este problema, sper să facem ceea ce trebuie, să ajungem să construim. Inevitabil va fi o luptă serioasă să reducem deficitele și să încercăm să ne încadrăm în niște cheltuieli și să ținem țara stabilă, fără să sufere românii foarte mult”, a continuat el.
Bolojan, cunoscut pentru “curățenia” făcută la CJ Bihor, a mai declarat că, cine a făcut cel puțin o restructurare într-o instituție mică, să se gândească ce înseamnă asta la o scară mare.
Acesta a vorbit și cât de grea va fi recâștigarea încrederii cetățenilor, dar “pentru asta trebuie să avem încredere între noi și partidele noastre trebuie să facă toate eforturile să își recâștige încrederea între ele”.
“Dacă nu ne vom da jos haina de partid și nu vom sta alături unii de alții când va fi foarte greu, vă dați seama că lucrurile, într-o Coaliție de patru partide și minorități, nu au cum să iasă bine”, a mai adăugat Ilie Bolojan.